Hetés néprajza

A "kegyetlen kerítésnek" is nevezett Vasfüggöny, amely csaknem fél évszázadon keresztül elválasztotta Európa keleti és nyugati felét egymástól, napjainkra egyre hangsúlyosabban a határok nélküli szabadság és az összetartozás újraértelmezett jelképévé válik.

A Hetés aprófalvai álltak annak a mintaprogramnak a középpontjában, amely a Zöldutak Módszertani Egyesület koordinálásával, a Vasfüggöny Út Egyesület helyi szervezésében, az akkori Vidékfejlesztési Minisztérium tájvédelemért felelős részlegének szakmai közreműködésével és az akkori Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet...

A 19. század végén és a 20. század elején a Hetés vidékének építkezésében a polgárosodás nagyon jelentős változást hozott. Az újonnan épített téglaépítésű, cseréptetős házakat már tanult mesteremberek készítették, akiknek szakismerete a míves anyaghasználatban, az új építési megoldások alkalmazásában egyaránt megmutatkozott. Az épületek alapozása,...

Hetés a 19. század vége óta híres volt gazdagon díszített textíliáiról, és a készítő asszonyok rendkívüli ügyességéről.

A pajták minden gabonatermő vidéken megtalálhatók. Különösen a csapadékos területeken fontosak, ahol a szabad térben való tárolás tönkretenné a termést. Általában nagyméretű, három részből álló építmények ezek, amelyekben nemcsak a behordott gabonaféle felhasználásig történő elhelyezése és a szálas takarmány tárolása volt megoldható, hanem egyúttal...

A paraszti konyha sütésre-főzésre általában disznózsírt használt. Szükség volt azonban a növényi olajokra is, hiszen a katolikus lakosság számára böjti időszakokban tilos volt a zsír használata.

A 20. századi európai történelem meghatározó szimbóluma, a Vasfüggöny. A több ezer kilométeren keresztül húzódó kerítés nem csak határvonalat jelentett, hanem a két, egymással szemben álló világrend ellentétét jelképezte.

1989-ben az akkori Magyar Szocialista Munkáspárt Politikai Bizottsága döntést hozott a Vasfüggöny lebontásáról. A Vasfüggöny és annak a bontása nem csak történelem a hetésieknek, hanem az idősebb generáció számára a megélt valóság is egyben.

A zöldút Te magad vagy" - így szól a Zöldutak Módszertani Egyesület (ZÖME) szlogenje. Ezzel azonosulva Magyarország különböző tájain közel 15 helyi közösség határozott úgy, hogy térségi léptékben gondolkodva településeiket, tájértékeiket és tudásukat zöldutakkal kötik össze.